2020. március 22., vasárnap

TAROT gondolatok járvány idején - I. felvonás: a Torony

Érdekes helyzet köszöntött ránk idén márciusban, 2020-ban. Egy eddig ismeretlen vírus, amely globális járvánnyal fenyeget, alapvetően megváltoztatta a korábbi életvitelünket, napi megszokásainkat – mondhatjuk kimozdított bennünket a korábbi mókuskerékből.

Rendre bezártak, először a színházak és mozik, majd az iskolák, ezt követően pedig a vendéglátóhelyek és a különböző üzletek nyitvatartását is korlátozzák. Ahol megtehetik, otthoni munkára fogják a beosztottakat, a tanárok óriási erőbedobással igyekeznek megvalósítani a digitális oktatást – s mindeközben vannak olyanok, akikre hivatásuk, foglalkozásuk révén nem csak nagyobb terhek hárulnak most, hanem fokozottan vannak kitéve a fertőzésveszélynek, gondolok itt elsősorban az egészségügyisekre, és természetesen a bolti dolgozók, takarítók, bkv-sofőrök is ebbe a csoportba tartoznak. Őszinte tisztelet illeti mindannyiukat.

A hétköznapi élet rendje tehát alaposan felborult – és akit kicsit jobban foglalkoztat a spiritualitás, a látható dolgok mögötti rejtett erők megnyilvánulása, biztosan elgondolkozik azon, hogy miért történt mindez, sőt vannak, akik már meg is osztották ezzel kapcsolatos gondolataikat különböző fórumokon. Így teszek most én is.

Ha a TAROT archetipikus képeit vesszük alapul, akkor több Nagy Arkhánumi minőség is felfedezhető most, ebben a helyzetben. Arra gondoltam, sorra veszem ezeket az elkövetkező napokban – ha érdekel, tarts velem a továbbiakban:

Az első lap, amely elég határozottan megmutatkozik ebben a helyzetben, az a XVI. Nagy Arkhánum, vagyis a TORONY (másnéven Villámsújtotta Torony) lapja.

Ennek a lapnak a hagyományos ábrázolása szerint egy villámcsapás hatására darabok (sziklák vagy kövek) válnak le egy magas toronyból, és emberek zuhannak fejjel lefelé a torony oldala mentén…

Ez pedig azt az állapotot tükrözi számunkra, amikor mindaz, amit korábban felépítettünk, amit szilárdnak, stabilnak, rendíthetetlennek hittünk, egyik pillanatról a másikra – egy külső erő behatására – hirtelen bizonytalanná, kétségessé, sőt tarthatatlanná válik.
Pontosan úgy, ahogy most a hétköznapi életünk rendje összeomlott a vírus fenyegetésének hatására.

Kérdés, hogy mi a tanulság ebből a helyzetből?

A Torony lapnak a legfőbb tanulsága, hogy csak az omolhat össze, ami NEM ÖRÖKKÉVALÓ, és nem csak azért, mert a múlandó világ részeként alá van rendelve az entrópia törvényének, hanem azért is, mert ami nem a magasabb rend szerinti alapokon nyugszik, annak előbb-utóbb kimosódnak az alapjai, kimozdulnak az eresztékei és az egész építmény ingadozni fog.

Hitem, sőt az elmúlt napokban személyesen tapasztaltak alapján is EZ történik most a világunkban. Hisz nézzük meg, mindaz, ami nem jól működött, az most – ha csak ideig-óráig is – de működésképtelenné lett a vírushelyzet előidézte rendkívüli intézkedések miatt.  A leglátványosabb példa erre a közoktatás, amely rendszerének a visszásságait szintén személyesen volt alkalmam tapasztalni az elmúlt évek során, amely Neked, Kedves Olvasó, talán nem sokat mond, de ha azt mondom, hogy NAT, akkor már sokkal valószínűbb, hogy több oldalról is hallottál a legújabban bevezetni kívánt Alaptanterv szakmabeliek szerinti elfogadhatatlanságáról és alkalmatlanságáról. Többek között. Mert persze hozhatnám példának az elmúlt években egyre inkább megszaporodó, a közoktatási rendszert erősen kritizáló, az érintettektől (pedagógusoktól, diákoktól, szülőktől) származó szóbeli vagy írásbeli megnyilatkozásokat, amik mind-mind a rendszer élhetetlenségére igyekeznek felhívni a figyelmet.

Asztrológiai szempontból ez a lap – a Torony – a Szaturnusz és Uránusz hatásait tükrözi. Szaturnusz a maga a Torony, amelyet sziklából vagy kőből (régi, stabilnak, szilárdnak hitt dolgokból – mint amilyenek például a mintáink, a személyes tapasztalataink, mindazon stratégiáink, amik a túlélésünket szolgálják) építettünk fel, kőről kőre, emeletről emeletre (ez a fokozatosság is Szaturnusz-analógia), fáradságos munkával, erőfeszítéssel (munka és nehézségek szintén Szaturnuszi minőségek) – amely munkának az eredménye egy merev, rugalmatlan rendszer lett, amely stabil és szilárd (meglepő módon ezek a jelzők mind-mind szintén Szaturnusziak), egészen addig, míg nem érkezik egy „nagyobb erő”, amely szétrobbantja, lerombolja azt.

Ez a robbanás maga az Uránusz amely a hagyományos, megszokott Szaturnuszi energiákkal szemben az újat, a frisset, a változást – mondhatnánk a forradalmat jelképezi, és egyben azt a káoszt is, amelyet ez a forradalom okoz.
S bár maga a vírus, mint életcsíra, az asztrológiában nem uránuszi, hanem plútói minőség, ennek részleteire inkább az asztrológiai témájú írásomban szeretnék kitérni, mert számunkra most az a lényeges, hogy ugyan a helyzetünk kiváltója nem uránuszi minőség, de a hatására kialakult RENDKÍVÜLI ÁLLAPOTOK viszont egyértelműen azok.

Uránusz ugyanakkor a tudományos és technikai újítások analógiája is egyben, s mint ilyennek, az internet maga is egyértelműen a hatása alá tartozik, kezdve az online kommunikációtól (mint pl. az e-mail vagy chat-lehetőségek) a közösségi oldalakon kialakult „hálózatokon” át egészen a digitális információtovábbítás különböző formáiig, ideértve természetesen a digitális oktatást is.

Látható tehát, hogy ezen a lapon Szaturnusz helyét Uránusz veszi át – vagyis mindent ami régi, és nem elég biztos vagy örökkévaló alapokon nyugszik, azt lerombol, szétzilál, hogy helyet adjon az újnak…
De milyen is ez az „új” Uránusz olvasatában? Azon túl természetesen, amit most láthatunk, hogy kaotikus és online...?
Egyrészt IGAZABB, másrészt VALÓSÁGOSABB, harmadrészt ELEVENEBB – sokkal letisztultabb, egyértelműbb és megragadhatóbb, mint amilyenek a szaturnuszi hagyományok voltak. „Negyedrészt” pedig EGYENRANGÚBB szemben a szaturnuszi hagyományok hierarchikus voltával. Így, idézőjelben, mert nem hiszem, hogy ezek között a minőségek között bármifajta fontossági sorrendet lehetne fölállítani – annál is inkább, mert ahogy az imént említettük, maga Uránusz is az egyenrangúság minőségét helyezi előtérbe, sőt, konkrétan a hierarchia helyébe.

Az Uránuszi megnyilvánulások tehát sokkal jobban megragadhatók az egyszerű (pozitív értelemben, úgy is, mint nem túlcizellált), nyitott és tiszta elme számára, és közelebb is állnak hozzá, mint a régi, szaturnuszi minőségek, a hagyományok – s igaz ez többek között általánosságban véve a diákokra, a jövő friss és „romlatlan” gondolkodású generációjára is, akiket talán leginkább érint ez a most kialakult helyzet; hiszen számukra a felnőttek kötelezettségekkel teli világa még sokszor érthetetlen, ismeretlen gyökerekből fakadó szokásokat és elvárásokat követel.
Gondoljunk csak bele, míg korábban a tanár az osztállyal szemben, kiemelt helyen a „katedráról” magyarázott, most, a digitális oktatás beköszöntével a kommunikációs helyzet egy sokkal egyenrangúbb viszonyt tükröz, hiszen az online „térben” a partnerség minősége sokkal inkább jelen van, mint a „hagyományos” tanár-diák alá-fölérendeltség. 

Uránusz „hatalomátvétele” a Torony fennhatósága alatt tehát elvileg csupa szépet és jót ÍGÉR – elevenséget, egyértelműséget, egyenrangúságot – kérdés, hogy ez mikor és hogyan fog TÉNYLEGESEN megvalósulni?
Mert mindebből most még nem sok látszik, csupán a rendkívüli helyzet káosza, összevisszasága, mikor nem tudni, hogy mi hogyan is lesz rövid-, és pláne hosszú távon!? Tipikus Torony-helyzet, mikor elveszítünk minden stabil követ = igazodási pontot, és ami korábban biztos volt számunkra, annak a helyén most csak bizonytalanságot vagy légüres teret találunk.

Hogy lehet ezt a helyzetet „túlélni”? Van-e kapaszkodónk, amit most megragadhatunk? Ad-e erre valamifajta útba igazítást a Tarot?

A Torony lapján alapvetően „csak” a kialakult helyzetet tükrözi ez a Nagy Arkhánum, és arra bíztat, FOGADD EL azt, mert bár most még nem látható, hogy hova vezet ez az egész, hogyan alakulnak a dolgok, de ez az „összeomlás”, s az ennek révén kialakuló, újfajta helyzet végső soron a Te javadat, túlhaladott, régi dolgoktól való megszabadulásodat szolgálja.

A Teremtő Tudatosság oldaláról nézve azonban többet is tehetünk, mint ennek a helyzetnek az elfogadása, ezt viszont már nem közvetlenül a XVI. Torony lapja mutatja meg nekünk, hanem annak számmisztikai megfelelője, a VII. Nagy Arkhánum (hiszen 16 → 1 + 6 = 7).

Ez pedig a Diadalszekér lapja, amelyről hamarosan írok Nektek.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése